THIS BLOG IS PROUDLY SPONSORED BY VODACOM, TANZANIA'S LEADING CELLULAR NETWORK. | CRDB BANK - THE BANK THAT LISTENS | NATIONAL MICROFINANCE BANK (NMB) | NATIONAL BANK OF COMMERCE (NBC)- CONVENIENTLY EVERYWHERE | NATIONAL SOCIAL SECURITY FUND (NSSF) | AIR UGANDA - THE WING OF EAST AFRICA | PUBLIC SERVISE PENSIONS FUND (PSPF). ' Karibu katika hii Globu ya jamii. Una karibishwa kutoa maoni yako yoyote yatakayo jenga taifa letu. Nawasihi kila mmoja wetu ajiheshimu kwa kutumia lugha zisizochafua hali ya hewa. Yaliyomo humu hayahusiani kwa vyovyote vile na hariri za magazeti ya Daily News, HabariLeo na Sunday News. Maoni yanayotolewa na wasomaji si ya GLOBU YA JAMII, ni ya mtoa maoni isipokuwa pale itavyoelezwa vinginevyo. Akhsanteni sana na tuendeleze Libeneke.





President Kikwete sends congratulatory message to Grand Duke of Luxembourg

H.E. Jakaya Mrisho Kikwete, the President of the United Republic of Tanzania sends a congratulatory message to His Royal Highness, Henri, Grand Duke of Luxembourg, on the occasion of his country’s National Day on 23th June, 2012.

The message reads as follows;

“His Royal Highness, Henri,

Grand Duke of Luxembourg,

LUXEMBOURG.

Your Royal Highness,

On behalf of the Government and people of the United Republic of Tanzania, and indeed on my own behalf, I wish to extend my sincere congratulations to you and through you to the Government and people of Luxembourg on the occasion of the National Day of your great country.

The celebration of your country’s National Day offers me yet another opportunity to reaffirm my Government’s commitment to continue working together at both bilateral and multilateral levels in enhancing the relations that so happily exist between our two countries.

Please accept, your Royal Highness, my best wishes for your continued good health, peace and prosperity for the people of Luxembourg.

Jakaya Mrisho Kikwete
PRESIDENT OF THE UNITED REPUBLIC OF TANZANIA”

Issued by:

The Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
22nd June, 2012
DAR ES SALAAM.


Kuna Maoni 2 mpaka sasa.

  1. Anonymous Anasema:

    Nafikiri matumizi ya "on my own behalf" yamekuwa obsolete kwa muda sasa.

  2. Anonymous Anasema:

    Ankal ninaomba kutumia hii picha nimeipenda sana! Nitaitumia kwenye fb kama cover kwa muda najua italeta vurugumachi ila imetulia. Kwahiyo ukiiona kwenye fb please usilalamike kwamba hukutoa copy right! Asante ankal!